Ślub za granicą

Marzeniem niektórych par jest organizacja ślubu daleko od miejsca zamieszkania, w miejscu egzotycznym, znanym z wakacyjnych wojaży lub wypatrzonym w ślubnych inspiracjach. Być może i Wam marzy się właśnie taki ślub – na włoskiej plaży lub na greckiej wyspie? Nie bez powodu mówi się, że marzenia są po to, by je realizować. Czy jednak organizacja ślubu za granicą jest łatwa i możliwa do udźwignięcia pod względem finansowym? Zapraszam do lektury poradnika, z którego dowiecie się, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę, gdy rozważacie ślub za granicą.

1. Jakie miejsce uroczystości na ślub zagraniczny?

Bez względu na to, czy chodzi o śluby za granicą, czy też o uroczystości organizowane lokalnie, najważniejszą kwestią organizacyjną jest właśnie wybór miejsca oraz daty ślubu. W przypadku uroczystości zagranicznej ważne jest zarówno wytypowanie ogólnego kierunku (na przykład ślub w UK lub we Włoszech), jak i wybór konkretnego miejsca na ceremonię i przyjęcie.

Wiele par wybiera kierunki związane w jakiś sposób ze swoimi dotychczasowymi podróżami, doświadczeniami i marzeniami. Możecie zorganizować polski ślub w dowolnym zakątku świata.

2. Jaka data na ślub zagraniczny?

Planując ślub za granicą, musicie jeszcze staranniej podejść do kwestii wyboru daty, niż gdyby ceremonia odbywała się w kraju. Jest to tym ważniejsze, im większa ma to być uroczystość – zaproszeni goście muszą wiedzieć o wydarzeniu ze sporym wyprzedzeniem. Pod uwagę należy wziąć również dostępność lotów lub innego rodzaju środków podróży, a nawet kwestie pogodowe, które w innym zakątku świata mogą diametralnie różnić się od pogody w kraju.

3. Charakter uroczystości

Wymarzony ślub nie dla każdej pary oznacza dokładnie to samo. Dla jednych będzie to cywilny ślub na plaży, dla innych coraz popularniejszy ślub symboliczny za granicą. Niektóre pary marzą o ceremonii z religijnym błogosławieństwem. By w ogóle myśleć o rezerwacji lotów i noclegów oraz o zapraszaniu gości, musicie być pewni, co do tego, jak ma wyglądać ta uroczystość, jaki ma mieć charakter i w jakim zakątku świata ma się odbyć.

4. Ile kosztuje ślub zagraniczny?

Znając już samo miejsce ślubu, jak i mając ustalony typ uroczystości, można przystąpić do szacowania wydatków. Uroczystości organizowane za granicą zazwyczaj okazują się droższe od tych realizowanych lokalnie. Ile kosztuje ślub za granicą?

Kwestia kosztów jest uzależniona od takich czynników jak miejsce uroczystości, ale też standard przyjęcia. Jeśli chodzi o ślub za granicą, cena jest powiązana także z transportem – niektóre pary decydują się na pokrycie kosztów przelotu i zakwaterowania dla gości, inne nie pokrywają tych wydatków, ale pomagają gościom od strony organizacyjnej. Ostateczny koszt ślubu można oszacować dopiero, mając już wybrany lokal weselny, zamówioną suknię, umówioną orkiestrę, fotografa i termin w salonie fryzjerskim.

5. Formalności na ślub zagraniczny

Ich zakres, a także stopień uciążliwości jest uzależniony od tego, na jaki rodzaj uroczystości się zdecydujecie. Najłatwiejszy i najmniej kłopotliwy w organizacji jest ślub symboliczny – swojego rodzaju nowinka w polskiej branży ślubnej. Jest to ceremonia niebędąca ani ślubem kościelnym, ani cywilnym, ale symbolicznym. Oznacza to, że wszelkich formalności będziecie musieli dopełnić w kraju, a po ceremonii oficjalnie i w świetle prawa nie będziecie małżeństwem.

Wiele osób może więc zastanawiać się, po co organizować ślub symboliczny, skoro nie zmieni on ich statusu matrymonialnego? Odpowiedź jest prosta – taki ślub można zorganizować wszędzie, a ceremonię może poprowadzić dowolna osoba (członek rodziny lub zatrudniony Mistrz Ceremonii Ślubnej). Jeśli więc marzy się Wam romantyczny ślub w Grecji już za kilka tygodni lub ceremonia ślubna na Islandii bez konieczności dopełniania jakichkolwiek formalności, to może być dobry wybór.

Jeśli idea ślubu symbolicznego do Was nie przemawia, zawsze pozostaje jeszcze zagraniczny ślub cywilny lub kościelny. Jak wziąć ślub cywilny za granicą? Ceremonię poprowadzić może polski konsul lub urzędnik stanu cywilnego danego kraju. A jak wyglądają formalności? Ślub cywilny nie wymaga ich tak wielu. Musicie przygotować jednak kilka dokumentów:

· Zaświadczenie o zdolności prawnej, mówiące o tym, że możecie zawrzeć związek małżeński za granicą. Jego koszt to kwestia kilkudziesięciu złotych.

· Tłumaczenie wspomnianego zaświadczenia.

Oczywiście musicie mieć przy sobie również dokumenty poświadczające Waszą tożsamość. Z kolei decydując się na ślub kościelny za granicą, potrzebne będą Wam powyższe dokumenty. Musicie dopełnić również kilku dodatkowych formalności.

· Potrzebna będzie Wam zgoda od proboszcza Waszej parafii na wzięcie ślubu w innej parafii.

· Konieczne będzie uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich, a także wizyta w poradni małżeńskiej. Nie obędzie się również bez dania na zapowiedzi.

· W miejscu ślubu należy skontaktować się z polską placówką dyplomatyczną, by uzyskać koordynat od polskiego księdza, który pełni służbę w danej lokalizacji. Kapłan ten udzieli Wam ślubu na podstawie tak zwanej „delegacji” od proboszcza Waszej parafii.

Jak widzicie, kwestia tego, jak zorganizować ślub za granicą nie należy do wyzwań ponad siły. Jest z tym nieco formalności, ale zarówno ślub cywilny za granicą, jak i kościelny udaje się pomyślnie zrealizować wielu parom z Polski. Organizacja ślubu symbolicznego jest jeszcze łatwiejsza.

6. Logistyka i zakwaterowanie podczas ślubu zagranicznego

W organizacji ślubu poza krajem największym wyzwaniem jest logistyka, a więc zadbanie o to, by wszystko i wszyscy byli na czas na miejscu. W dobie tanich lotów samolotowych i różnych alternatywnych środków transportu możecie rozważyć wykupienie przelotu dla wszystkich gości lub pozostawić to im. Jest to kwestia, którą warto uzależnić od Waszej sytuacji finansowej. Jeśli chodzi o ślub za granicą, koszty będą zdecydowanie wyższe, jeśli będziecie również pokrywali z własnej kieszeni przelot dla zaproszonych osób.

Organizując ślub w kraju, najczęściej nie trzeba martwić się o noclegi dla gości – co najwyżej o pokoje dla kilku osób z najdalszych stron. W przypadku uroczystości poza krajem warto z wyprzedzeniem zadbać również o zakwaterowanie wszystkich weselników – najlepiej w jednym hotelu lub pensjonacie.

7. Osoby i firmy obsługujące uroczystość

Czyli fotograf ślubny, kamerzysta, orkiestra i wszystkie te osoby, które zwykle tworzą oprawę uroczystości. Możecie zdecydować się na nawiązanie współpracy z firmami i wykonawcami lokalnymi, ale tu mogą pojawić się pewne bariery językowe lub kulturowe. Możecie również rozważyć nawiązanie współpracy z osobami z Polski, które będą gotowe wybrać się w podróż i towarzyszyć Wam w tym przedsięwzięciu.

8. Prezenty

Choć otrzymywanie prezentów ślubnych to czysta radość, w przypadku ślubu zagranicznego upominki mogą powodować pewne kłopoty logistyczne. Jeśli dostaniecie wiele prezentów materialnych, może pojawić się problem z ich przechowywaniem i przetransportowaniem. Warto więc już na etapie rozdawania zaproszeń zadbać o to, by goście wiedzieli, jaki prezent na ślub za granicą będzie odpowiedni. Możecie zasugerować, by większe upominki poczekały na Wasz powrót do kraju albo poprosić o prezenty pieniężne.

9. Strój

Miejsce ślubu cywilnego, kościelnego lub symbolicznego ma ogromny wpływ na to, jak mogą i powinny wyglądać Wasze stroje, jak i stroje zaproszonych gości. To szczególnie ważne w krajach o innej kulturze i tradycji, by nie doszło do niepotrzebnych nieporozumień. Jednak nawet w krajach zaliczanych do tego samego kręgu kulturowego, warto dobrze rozeznać się w lokalnych obyczajach, jak i w typowych warunkach pogodowych w wybranej części roku. Wybierając się na ślub za granicę, trudniej o wprowadzenie zmian w ślubnej stylizacji, gdy nie zabrało się ze sobą odpowiednich ubrań i dodatków.

10. Miesiąc miodowy

Ślub zagraniczny ma ogromną przewagę nad ślubem w miejscu zamieszkania, gdyż może od razu przekształcić się w podróż poślubną. Tę kwestię również musicie rozważyć z wyprzedzeniem, dokonać stosownych rezerwacji i planów. Jest to jednak świetna okazja na wypoczynek w wybranym miejscu od razu po ślubie.

To dziesięć ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, jeśli planujecie ślub za granicą. Dokumenty, formalności i finanse mogą wydawać się zniechęcające do tego rodzaju przedsięwzięć, ale warto wziąć to pod uwagę.

Osobiście miałem przyjemność fotografować śluby organizowane poza granicami kraju nowożeńców. Jednym z takich wydarzeń był cudowny i zachwycający ślub na Korfu, a drugim wesele w Wielkiej Brytanii. Obie uroczystości były niezwykłe i czystą przyjemnością była praca przy ich obsłudze fotograficznej. Jeśli więc wciąż zastanawiacie się, czy warto zdecydować się na ślub za granicą, jeśli tylko nie blokują Was kwestie finansowe, zdecydowanie polecam wziąć to pod uwagę.

Jeżeli szukacie więcej inspiracji na miejsca, w których może odbyć się Wasz ślub, zapraszam do świetnie przygotowanego wpisu pod tym linkiem: https://www.brides.com/story/european-wedding-venues

Jeżeli spodobały Wam się przewijające się wyżej zdjęcia ze ślubu Yamit i Dean’a, zapraszam Was do pełnego wpisu z tego ślubu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porozmawiajmy o Waszym ślubie

To tutaj podejmujecie pierwszy krok do naszej współpracy. Będzie mi bardzo miło dowiedzieć się więcej o Was i o Waszej uroczystości.

Nie krępujcie się z wiadomością rozpoczynającą się od “Cześć” i czujcie się swobodnie z opowiadaniem o Waszych planach. Jeżeli nie odpowiem w ciągu 24h proszę kontakt pod numerem telefonu.

DD myślnik MM myślnik RRRR
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.