Sesja narzeczeńska – wszystko co warto wiedzieć

Sesja narzeczeńska

Okres narzeczeństwa może trwać kilka miesięcy, ale też o wiele dłużej. To wyjątkowy czas – para jest już „po słowie”, być może realizowane są już przygotowania do ślubu. Warto utrwalić ten okres życia i zachować wspomnienia z niego na dłużej.

Właśnie temu może służyć profesjonalna sesja zdjęciowa narzeczeńska. Opowiem Wam o moich proponowanych pomysłach na sesję narzeczeńską i o tym, jakie największe plusy wynikają ze zrobienia właśnie takiej sesji.

Czym jest sesja narzeczeńska?

Sesja zdjęciowa narzeczeńska to nic innego, jak profesjonalnie wykonane fotografie, które uwieczniają miłosną historię jej uczestników. Jej zadaniem jest opowiedzieć historię prezentowanej pary, utrwalić towarzyszące jej emocje i uczucia. Na zdjęcia narzeczeńskie zazwyczaj decydują się pary będące po zaręczynach i planujące ślub – w takim wypadku sesje narzeczeńskie realizowane bywają przez fotografów, którzy będą obsługiwali również uroczystość ślubną. Bardzo często zdjęcia tego rodzaju wykonywane są w plenerze lub w jakimś miejscu, które ma duże znaczenie dla uczestników sesji – może to być miejsce pierwszego spotkania, ulubiona kawiarnia albo park w pobliżu miejsca zamieszkania. Efektem sesji narzeczeńskiej są wyjątkowe zdjęcia, które będą świetną pamiątką na całe życie.

Dlaczego warto zdecydować się na sesję narzeczeńską?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy warto zdecydować się na przedsięwzięcie, jakim jest plener narzeczeński. Moim zdaniem to jedna z najlepszych decyzji, jakie można podjąć, gdy jest się na etapie narzeczeństwa. Przed Wami cztery głównie argumenty, które przemawiają za tym dlaczego warto zdecydować się na sesję narzeczeńską:

1. Sesja narzeczeńska pozwala oswoić się z obiektywem

Podczas sesji narzeczeńskiej można oswoić się z obiektywem i przekonać się, że obecność fotografa nie musi być pesząca. Takie doświadczenie zaowocuje również podczas sesji reportażowej i plenerowej ślubnej, a szczególnie wówczas, gdy zdjęcia te będą wykonywane przez tę samą osobę.

2. Pamiątkowe ujęcia

Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej są świetną pamiątką i można będzie znaleźć dla nich wiele zastosowań.

3. Można złapać lepszy kontakt z fotografem ślubnym.

Sesja narzeczeńska to okazja, by złapać znakomity kontakt z fotografem, który będzie również realizował Wasze zdjęcia ślubne, a to podstawa udanej współpracy.

4. Sesja narzeczeńska to luźny czas

Podczas zdjęć narzeczeńskich można zrealizować nieco swobodniejszy lub bardziej zwariowany pomysł niż podczas zdjęć ślubnych.

Do powyższej listy zalet warto dodać również tę najbardziej praktyczną – cenę. W większości przypadków cena sesji narzeczeńskiej jest bowiem niższa niż zdjęć ślubnych.

sesja narzeczeńska

Kiedy warto wykonać sesję narzeczeńską?

Jesteście zdecydowani na sesję narzeczeńską, ale nie wiecie, w jakim terminie i okolicznościach ją zorganizować? Każda pora roku ma swoje mocne strony!

1. Sesja narzeczeńska wiosną

Może być pełna kolorów i budzącej się do życia przyrody. Jeśli pogoda dopisze, nie trzeba będzie się też zbyt grubo ubierać. Wiosną dni są coraz dłuższe więc zdjęcia można będzie wygodnie rozplanować.

2. Sesja narzeczeńska latem

Ma wielu zwolenników, ale też trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to najgorętszy okres ślubny i turystyczny. W parkach, nad jeziorami i w wielu innych miejscach bywa tłoczno. Mimo wszystko sesja narzeczeńska latem może być niezwykła – pogoda sprzyja zdjęciom plenerowym, a dzień jest bardzo długi.

sesja narzeczeńska

3. Sesja narzeczeńska jesienią

Może zachwycić feerią barw i nostalgicznym klimatem. Jesienią nie trudno zarówno o piękną i słoneczną pogodę, jak i o odrobinę mgły. Sesja zrealizowana o tej porze roku może zachwycać pod wieloma względami. Jesienią nieco łatwiej o wolny termin niż latem.

4. Sesja narzeczeńska zimą

Zachwyci mroźnym krajobrazem. Może być zrealizowana w plenerze lub choćby częściowo w jakimś ładnie zaaranżowanym wnętrzu. Jeśli tylko pogoda dopisze i będzie śnieg, zdjęcia będą wyjątkowo klimatyczne.

By dokonać najlepszego wyboru terminu, warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki jest Wasz pomysł na sesję narzeczeńską. Polecam poszukać inspiracji w sieci – z łatwością znajdziecie całe galerie i zestawienia pod hasłem „sesja narzeczeńska inspiracje”, a poniżej kilka pomysłów ode mnie:

 • Sesja narzeczeńska Boho – niezwykle modna, ale też bardzo klimatyczna wersja zdjęć narzeczeńskich. W tym wypadku konieczne są odpowiednio dopasowane stroje i kilka rekwizytów.
 • Sesja narzeczeńska w domu lub mieszkaniu – niekoniecznie Waszym. To może być Wasz ulubiony apartament wakacyjny albo domek z kominkiem w górach. Taka sesja będzie miała bardzo swobodny i osobisty charakter.
 • Sesja narzeczeńska retro – w sam raz dla miłośników estetyki dawnych lat. Można zrealizować ją w plenerze lub w odpowiednio zaaranżowanym wnętrzu. Przydadzą się stroje z epoki, retro fryzury i kilka starych gadżetów.

Jak się ubrać na sesję narzeczeńską?

O ile nikt nie ma wątpliwości, co do tego, w co należy ubrać się na plenerową sesję ślubną, to w przypadku sesji narzeczeńskiej mogą pojawić się różne dylematy. Pozwólcie, że podpowiem także w tym temacie.

Sesje narzeczeńskie są zdecydowanie swobodniejsze od ślubnych właśnie za sprawą stroju i okoliczności – nie traćcie tego luzu, zakładając stroje o bardzo formalnym charakterze. Nie namawiam do pozowania w znoszonym dresie, ale zdecydowanie warto postawić na ubrania, w których dobrze się czujecie i które są estetyczne.

sesja narzeczeńska

Co polecam?

 • Stroje dopasowane do estetyki sesji – na przykład w stylu retro lub boho, gdy realizowana będzie sesja narzeczeńska boho lub retro.
 • Ubrania, dla których znajdziecie również inne zastosowanie – na przykład sukienka na sesje narzeczeńskie, która sprawdzi się też na wyjście na miasto lub na wieczór panieński.
 • Stroje dopasowane do siebie nawzajem – dobierzcie ubrania, które dobrze komponują się ze sobą nawzajem pod względem fasonu, stylu i kolorystyki.

Jeśli zechcecie, podczas sesji narzeczeńskiej możecie się przebrać – to szczególnie dobry pomysł, gdy zdjęcia będą realizowane w kilku miejscach.

Co odradzam?

 • Ubrania przesadnie formalne, krępujące ruchy – będziecie się w nich źle czuli, trudno będzie Wam odprężyć się i swobodnie zachowywać podczas sesji.
 • Stroje niedopasowane do pory roku, pogody i miejsca – będą niepraktyczne, zmarzniecie lub będzie Wam w nich niekomfortowo.

Ubrania, które wybierzecie na sesję narzeczeńską powinny dobrze współgrać z Waszą osobowością. Powinniście być ubrani, a nie przebrani za kogoś, kim nie jesteście.

Jaki makijaż na sesję narzeczeńską? Jaka fryzura?

Odpowiednia prezencja na sesji narzeczeńskiej jest bardzo istotna, ale też nie warto przesadzać z nadmiernie wyszukanym makijażem lub fryzurą. Co sprawdzi się najlepiej?

 • Włosy rozpuszczone lub lekko upięte – swobodne, naturalne i pięknie pracujące w ruchu. Jeśli tylko nie będzie ekstremalnego wiatru, taka fryzura będzie idealna.
 • Włosy uczesane w warkocz, dwa warkocze lub spięte w inny sposób – idealna opcja do sesji tematycznych (boho, retro, sielskich).

Nie polecam przesadnie misternych fryzur i upięć w ślubnym stylu. Sesja narzeczeńska powinna być swobodniejsza i bardziej naturalna. Mile widziane są różnego typu ozdoby we włosach, o ile pasują do estetyki sesji (na przykład kwiaty lub wianek do sesji w stylu rustykalnym).

Jeśli chodzi o makijaż na sesji narzeczeńskiej, to również najlepiej postawić na rozwiązanie podkreślające urodę i bliskie temu, jak wygląda się na co dzień. Można umówić się z wizażystką albo wykonać make-up we własnym zakresie – wszystko w zależności od preferencji.

sesja narzeczeńska

Jak długo trwa sesja narzeczeńska?

Ustalając termin sesji narzeczeńskiej warto wiedzieć, ile czasu może potrwać jej realizacja. Jest to uzależnione od specyfiki sesji i od indywidualnych ustaleń z fotografem. Sesja realizowana w jednej lokalizacji to kwestia około dwóch godzin. Jeśli natomiast zdjęcia wykonywane będą w dwóch lub trzech miejscach, zajmą z pewnością więcej czasu – weźcie to pod uwagę rezerwując swój czas.

Jeśli macie jakiś nietypowy pomysł na sesję narzeczeńską, który jest wyjątkowo czasochłonny, wymaga dłuższego dojazdu lub przemieszczania się z miejsca na miejsce, bądźcie przygotowani na to, że takie przedsięwzięcie zajmie większą część dnia, ale również jest możliwe do wykonania.

Do czego użyć zdjęć z sesji narzeczeńskiej?

Zdjęcia, jakie otrzymacie po sesji narzeczeńskiej nie muszą trafić wyłącznie do albumu – to będzie znakomity materiał do różnych zastosowań!

 • Sesja zdjęciowa narzeczeńska to okazja do uzyskania wielu fotografii, które doskonale sprawdzą się na zaproszeniach ślubnych.
 • Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej mogą zagościć na Waszych profilach w Social Mediach.
 • Wybrane ujęcia z sesji narzeczeńskiej mogą udekorować salę weselną.
 • Niewielkie albumy ze zdjęciami z sesji narzeczeńskiej możecie podarować swym rodzicom w ramach ślubnych podziękowań.

Jak widzicie, sesja narzeczeńska to wyjątkowe przedsięwzięcie, które zaowocuje znakomitymi ujęciami. Zdjęcia te wykorzystacie na wiele sposobów, a przede wszystkim będzie to dla Was świetna przygoda oraz bardzo miła pamiątka, do której z przyjemnością powrócicie za jakiś czas.

Zobacz przykładowe sesje narzeczeńskie:

Zobacz przykładowe sesje narzeczeńskie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porozmawiajmy o Waszym ślubie

To tutaj podejmujecie pierwszy krok do naszej współpracy. Będzie mi bardzo miło dowiedzieć się więcej o Was i o Waszej uroczystości.

Nie krępujcie się z wiadomością rozpoczynającą się od “Cześć” i czujcie się swobodnie z opowiadaniem o Waszych planach. Jeżeli nie odpowiem w ciągu 24h proszę kontakt pod numerem telefonu.

DD myślnik MM myślnik RRRR
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.