Wesele w domu – czy to dobry pomysł?

Coraz popularniejszą alternatywą dla wystawnych przyjęć weselnych są uroczystości kameralne, które można zorganizować nawet we własnym domu. Miałem przyjemność uwieczniać tak niezwykłe przyjęcia i szczerze przyznam, że zaskoczyły mnie pod wieloma względami. Przyjęcie weselne w domu może być bowiem nie mniej wystawne i pięknie dopracowane niż huczna zabawa w eleganckiej sali weselnej. Uroczystość domowa będzie jednak dużo bardziej kameralna, rodzinna i swobodna.

Przyjęcie weselne w domu – czy to dobry pomysł?

Pandemiczne obostrzenia, kłopoty z wynajęciem wymarzonej sali weselnej, skromny budżet, chęć przeżywania weselnych chwil w zupełnie innej, bardzo rodzinnej atmosferze – to tylko kilka spośród wielu powodów, dla których coraz więcej Młodych Par zastanawia się nad wyprawieniem przyjęcia weselnego w domowym zaciszu. Choć wielu osobom może się to wydawać pomysłem zbyt trudnym do zrealizowania, to jednak jest to możliwe i godne uwagi, gdyż:

 • Domowe wesele to doskonała opcja dla osób stawiających na rodzinny charakter uroczystości.
 • Przyjęcie weselne w domu oznacza dużo niższe koszty – domowa kuchnia z pewnością będzie mniej kosztowna niż dania restauracyjne i nie trzeba będzie płacić za wynajęcie sali weselnej.
 • Wesele w ogrodzie w domu lub w mieszkaniu polecane jest szczególnie wówczas, gdy biesiadników będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu.

Oczywiście taka zabawa weselna to duże wyzwanie organizacyjne, dlatego też nie obejdzie się bez pomocy najbliższych – i to znów doskonały sposób na bycie razem, wzajemne wsparcie i przeżywanie tych chwil w gronie bliskich osób.

Jak może wyglądać przyjęcie weselne w domu?

Typowe przyjęcie weselne jest huczne i wystawne, a przecież mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. W domowych warunkach również możliwe jest zorganizowanie takiego wydarzenia, ale trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że będzie ono miało zdecydowanie bardziej imieninowy charakter – o ile nie dysponujecie kilkusetmetrową rezydencją z ogromnym ogrodem, w którym zmieści się namiot na kilkaset osób.

Przyjęcie weselne w domu może być więc zorganizowane:

 • W domu lub mieszkaniu – w takim wypadku metraż może być skromny, a liczba gości ograniczona. Większość powierzchni zajmą weselne stoły, a tańce można będzie urządzić nawet w przedpokoju.
 • W ogrodzie – gdy dysponuje się domem (choćby letniskowym) można rozważyć wesele pod namiotem lub wesele w ogrodzie w domu (na przykład ze stołami rozstawionymi na trawie i tańcami na tarasie).

W każdym z tych przypadków należy jednak dobrze oszacować dostępny metraż i maksymalną liczbę osób, jakie można ugościć. Ważne jest też takie zaplanowanie zabawy, by nadmiernie nie przeszkadzać sąsiadom – warto uprzedzić ich o możliwym hałasie, by nie protestowali, gdy będziecie się bawić w najlepsze.

Wesele w mieszkaniu, domu lub ogrodzie może być równie eleganckie i klimatyczne, jak każde inne przyjęcie tego rodzaju. Jeśli tylko zadbacie o dopracowany wystrój, eleganckie stoły i detale, efekt będzie niezwykły.

O czym pamiętać organizując wesele w domu?

Decydując się na tak niezwykłe przedsięwzięcie, warto zaangażować w przygotowania więcej osób. Część prac można powierzyć rodzicom Młodej Pary, inne świadkom lub przyjaciołom. Oto kwestie, o które trzeba zadbać i o których warto pamiętać:

 • Wesele w domu – dekoracje – choć domowe wesele może mieć nieco imieninowy charakter, to jednak odpowiednia oprawa wizualna sprawi, że będzie nie mniej elegancko niż w restauracji. Warto zadbać o jednakowe obrusy na stołach, zamówić świeże kwiaty i subtelne dekoracje.
 • Fotografie – niektórym może się wydawać, że wesele w domu można uwiecznić na zdjęciach samodzielnie, ale lepiej powierzyć to profesjonaliście. Miałem okazję pracować na dwóch takich przyjęciach i powiem szczerze: było ciaśniej niż zazwyczaj, ale bardzo rodzinnie i z pewnością były to chwile warte uwiecznienia.
 • Wesele w domu menu – warto zaplanować z wyprzedzeniem. Dobrą opcją może być zarówno kuchnia w pełni domowa, jak i częściowy lub pełny catering.
 • Stroje – wesele pod namiotem w ogrodzie albo w domu jest zdecydowanie swobodniejsze. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z efektownej sukni lub marynarki, ale warto rozważyć nieco swobodniejsze fasony.
 • Muzyka – w domowym zaciszu raczej nie zmieści się orkiestra, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o odpowiedni podkład muzyczny. Najlepiej jednak powierzyć funkcję d-ja zaufanemu świadkowi lub przyjacielowi niż zajmować się tym we własnym zakresie.
 • Oczepiny – nie trzeba z nich rezygnować. Nawet jeśli będzie ciaśniej i nie każdą zabawę uda się zrealizować, to choćby gorące krzesła lub rzucanie bukietem jest wykonalne niemal na każdej przestrzeni.

Co zamiast wesela? Małe przyjęcie w ogrodzie.

Organizując wesele w ogrodzie, w domu lub mieszkaniu, trzeba we własnym zakresie zadbać o ogrom rzeczy. To okazja do ścisłej współpracy z najbliższymi, dzięki czemu każda z takich osób będzie czuła się zaangażowana. Jeśli dobrze podzielicie się obowiązkami z najbliższymi, efekt może przekroczyć Wasze oczekiwania. Oczywiście wesele w domu nie jest opcją dla każdego. Jeśli priorytetem jest dla Was huczna zabawa w licznym gronie, to lepiej rozejrzeć się za tradycyjną salą weselną lub za dużym namiotem weselnym do ogrodu.

Pomysł na małe przyjęcie weselne

Co prawda, wraz ze zniesieniem covidowych obostrzeń, zmniejszył się również popyt na wesela organizowane w domu, jednak myślę że pozostanie to już na zawsze świetną alternatywą i okazją do przeżycia niezłej przygody. Pokaże Wam, w jaki sposób poradziły sobie z tym tematem dwie Pary, które miałem okazję fotografować. Pierwsza z nich, to Gosia i Paweł.

Ich wesele było totalnie unikatowe. Gdy przyjechałem do Pani Młodej to byłem w lekkim szoku, kuchnia zastawiona „drink barem”, a po drugiej stronie gotujący się w ogromnym garnku rosół na obiad. Cudowny, rzadko spotykany klimat. Świetnie było fotografować coś tak innego. Pokoje wypełnione po same brzegi ludźmi, tak że ciężko było wcisnąć tam byle palec. Parkiet wielkości 3x3m zrobiony w przedpokoju. Jednym z najciekawszych elementów było to, że pokój w którym z Gosią fotografowaliśmy przygotowania ślubne, również był później zastawiony stołami dla gości weselnych.

Jak zorganizować wesele w ogrodzie?

Drugie wesele – Oli i Grześka było trochę inne. Nie odbywało się konkretnie w domu, tylko w przygotowanym obok namiocie. Wystrój był absolutnie przepiękny i bardzo skrupulatnie przygotowany, jasny i bardzo pasujący właśnie do takiego rodzaju imprezy. Nie obyło się niestety bez nerwów, ponieważ pogoda od rana była deszczowa i wietrzna, co w takim typie „pomieszczenia” nigdy nie wpływa pozytywnie na atmosferę. Całość udała się jednak świetnie i ludzie bawili się do białego rana.

Chcecie zapytać o coś jeszcze, lub planujecie wesele i szukacie fotografa? Zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porozmawiajmy o Waszym ślubie

To tutaj podejmujecie pierwszy krok do naszej współpracy. Będzie mi bardzo miło dowiedzieć się więcej o Was i o Waszej uroczystości.

Nie krępujcie się z wiadomością rozpoczynającą się od “Cześć” i czujcie się swobodnie z opowiadaniem o Waszych planach. Jeżeli nie odpowiem w ciągu 24h proszę kontakt pod numerem telefonu.

DD myślnik MM myślnik RRRR
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.